Gra w piłkę ręczną

Sport

2022

Wyjaśniamy czym jest piłka ręczna, jaki jest jej kort, zasady i pozycje. Dodatkowo opowiemy Ci jego historię oraz cel gry.

W piłkę ręczną gra się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu.

Czym jest piłka ręczna?

Piłka ręczna, piłka ręczna lub piłka ręczna to sport w którym dwie drużyny rywalizują o kontrolę nad napompowaną piłką, używając rąk do kontrolowania jej i wrzucania do bramki przeciwnika, co jest równoznaczne ze zdobyciem bramki. Rozgrywany jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a każda drużyna składa się z około 7 osób.

Piłka ręczna jest szeroko uprawianym sportem w Europa, z dość mniejszościową obecnością w pozostałej części świata, z wyjątkiem niektórych krajów amerykańskich, takich jak Brazylia i Argentyna, krajów afrykańskich, takich jak Tunezja, Egipt i Algieria, oraz jedynego azjatyckiego wyjątku Korei Południowej. W tych krajach istnieją zarówno profesjonalne ligi męskie, jak i żeńskie, a zawody krajowych, regionalnych, a nawet globalnych, organizowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii.

Tego sportu nie należy mylić z piłką ręczną ścienną, zwaną także piłką ręczną, wallball lub 1-wall, sportem, w którym dwóch graczy rywalizuje o kontrolę nad piłką, odbijając ją od ściany. W krajach anglosaskich mówi się o tym sporcie jako: gra w piłkę ręczną i jak piłka ręczna drużynowa piłka ręczna lub „drużynowa piłka ręczna”.

historia piłki ręcznej

Piłka ręczna ma ważne poprzedniki w różnych grach uprawianych w starożytna Grecja i starożytnego Rzymu, takich jak „gra w Urania” wspomniana w Odyseja Homera i którego malowidła malarskie odnaleziono w Atenach w 1926 roku.

Jednak sam sport jest bardzo młody, a jego pierwsze profesjonalne grupy graczy pojawiły się w Europie Środkowej i Północnej w XX wieku. W tym czasie grano go na podobieństwo piłka nożna, w zespołach 11-osobowych, co jest nadal praktykowane w niektórych krajach europejskich. Jej powstanie przypisuje się prof wychowanie fizyczne Niemiec Karl Schelenz (1890-1956).

W 1926 założył rozporządzenie sportu międzynarodowego, aw 1928 roku podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich powstała Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej. Ciało to później przekształciło się w Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, aw 1954 zorganizowało swoje pierwsze światowe zawody w kategorii mężczyzn, a trzy lata później pierwsze w kategorii kobiet.

W latach 60. praktyka piłki ręcznej została zaaprobowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a od 1972 została włączona do Igrzyska Olimpijskie.

Cel gry w piłce ręcznej

Na koniec meczu zwycięzcą zostanie drużyna, która strzeli najwięcej goli.

Celem piłki ręcznej jest zdobycie jak największej liczby bramek, jednocześnie uniemożliwiając przeciwnikowi zrobienie tego samego. W tym celu piłka musi być kontrolowana przez większość czasu i musi wchodzić do bramki drużyny przeciwnej tyle razy, ile to możliwe. Na koniec meczu zwycięzcą zostanie drużyna, która strzeli najwięcej goli.

Czas trwania i wynik

Typowa gra w piłkę ręczną trwa około godziny i jest podzielona na dwa trzydziestominutowe okresy. W przypadku drużyn młodzieżowych okres ten może zostać skrócony do 25 lub 20 minut na okres. Między jednym a drugim okresem obowiązuje 10 minutowy okres odpoczynku.

Pod koniec tego czasu zwycięzcą zostanie ten, kto strzeli najwięcej goli. W przypadku remisu przyznane zostanie 5 minut odpoczynku, a następnie zostanie rozegrany dogrywka w postaci dwóch tercji po 5 minut każda, z jedną minutą odpoczynku między nimi.Jeśli remis będzie trwał nadal, procedura zostanie powtórzona. Jeśli nie ma jeszcze rozstrzygającego wyniku, zwycięska drużyna zostanie wyłoniona pięcioma kolejnymi rzutami na odległość siedmiu metrów (7 m) na drużynę, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Boisko i pozycje do piłki ręcznej

Wielkość kortu zależy od liczby graczy w każdej drużynie.

Typowe boisko do piłki ręcznej ma 40 m długości i 20 m szerokości (dla 7 graczy, zwykle w hali) lub 90-110 m długości i 55-65 m długości (dla 11 graczy, zwykle na zewnątrz).

Bramki mają zazwyczaj 2 metry wysokości i 3 metry szerokości, choć w wersji dla 11 graczy może być jeszcze większa, a linia bramkowa (ograniczająca najbliższy punkt bramki, z którego można rzucić piłkę w kierunku łuku) rozciąga się od 6 do 13 metrów od łucznictwa, w zależności od wersji gry.

Każda bramka jest w posiadaniu bramkarza, wyszkolonego w dotykaniu piłki dowolną częścią ciała i którego misją jest zapobieganie przeciwnym bramkom. Pozostali gracze, którzy mogą dotknąć piłki tylko rękami, są zorganizowani według różnych pozycji:

• Centralny. Pozycja lidera w konstrukcji gry, która służy jako artykulator drużyny zarówno w obronie, jak i ataku. Zwykle to on otrzymuje piłkę od bramkarza, aby zainicjować atak, a co ważne, bardziej niż jego siła i umiejętność, to jego umiejętność obserwowania i planowania gry.
  • Skrajny. Stanowiska ataku, znajdujące się po obu stronach boiska, ich misją jest wślizgnięcie się w przeciwną obronę, więc są to zazwyczaj zawodnicy zwinni, szybcy i lekcy.
  • Bok. Pozycje wspomagające bramkę, znajdują się po bokach środkowego obrońcy i są zwykle bardzo wysokimi, korpulentnymi graczami z potężnym strzałem. Odgrywają kluczową rolę w obronie.
  • Sworzeń.Pozycja ofensywna, odpowiednik napastnika w piłce nożnej, którego misją jest otwieranie przestrzeni w obronie rywala. Są to zazwyczaj solidni gracze i wyszkoleni w walce wręcz.

Zasady gry w piłkę ręczną

Zasady gry są proste: zawodnicy muszą kontrolować piłkę tylko rękami i przechodzić przez podania oraz biegi na boisku przeciwnika, aż do uzyskania korzystnej pozycji do rzucenia piłki w kierunku bramki. Tylko bramkarze mogą używać dowolnej części ciała do przechwytywania piłki.

Jednak zawodnicy posiadający piłkę mogą wykonać tylko trzy kroki przed wykonaniem podania lub oddaniem strzału w kierunku bramki. Jeśli chcesz robić więcej ciągłych kroków, musisz odbić piłkę od ziemi. Gra jest płynna i jest przerywana tylko wtedy, gdy tak zadecyduje sędzia.

Kontakt między graczami jest ciągły i częsty, a gracze mogą stać twarzą do siebie twarzą w twarz i utrudniać postępy przeciwnika, ale w żadnym momencie nie wolno im uderzać, pchać ani atakować się nawzajem. Zawodnicy, którzy działają nielegalnie, mogą zostać ukarani żółtą kartką i 2 minutami spalonego; jeśli zostanie ukarany trzykrotnie w tym samym meczu, zawodnik musi opuścić mecz (czerwona kartka).